Taalkeuze
67% van de jongeren in Kenia is werkloos
Jaarlijks betreden in Kenia ruim een miljoen jongeren de arbeidsmarkt zonder voldoende opleiding of vaardigheden om een fatsoenlijke* baan te vinden. Tegelijkertijd zorgen enorme hoeveelheden afval voor ernstige milieuproblemen door onder andere de uitstoot van methaan en andere broeikasgassen.
*Fatsoenlijk werk: werk dat productief is en een stabiel inkomen biedt, met veilige werkomstandigheden, respect voor rechten en sociale bescherming.
Jonge recyclers verdienen bescherming, waardering en een eerlijke kans
Jonge afvalondernemers zijn al bezig met recycling, maar worden vaak gestigmatiseerd door de gemeenschap omdat ze ‘vuil’ werk doen. Ze krijgen te maken met seksuele intimidatie, valse beschuldigingen en kunnen vaak geen aangifte doen omdat hun werk niet ‘formeel’ is. Daardoor zijn ze kwetsbaar voor uitbuiting. Daarnaast lopen ze gezondheidsrisico’s door fysiek zwaar werk, gebrek aan schoon water en blootstelling aan gevaarlijk afval. Veel jongeren kampen bovendien met armoede, verslaving en zeer jong moederschap.
Doreen (24) kon zich geen kinderopvang voor haar dochter veroorloven en liep grote gezondheidsrisico’s door het sorteren van afval met haar blote handen.
From Waste to Work
VSO pakt met het From Waste to Work project (2022-2025) zowel het milieuprobleem als de groeiende jeugdwerkloosheid in Kenia aan. We creëren fatsoenlijke banen voor kwetsbare jongeren in de afval- en recyclingsector door ze te trainen en ondersteunen. Dit doen we bijvoorbeeld door het bieden van veilige werkkleding, het regelen van eerlijke afvalprijzen of het geven van trainingen over recyclen. Tegelijkertijd versterken we de capaciteit van afvalinkoopcentra, zodat de markt voor groene ondernemers kan groeien.
Hoe willen we dit bereiken?
Het From Waste to Work project is gebaseerd op vier strategische bouwstenen:
- Mobiliseren: We starten bij de basis: de vraag uit de markt en de behoeften van jonge, duurzame ondernemers. We helpen hen zich te organiseren in Youth Business Clubs, waar ze elkaar versterken, hun netwerk uitbreiden en leiderschapsvaardigheden ontwikkelen.
- Genereren: Het ondersteunen van kwetsbare jongeren bij het succesvol opstarten van een afvalbedrijf. Zo bieden we starterskits en technische en business trainingen. Deze geven nieuwe perspectieven en helpen de jonge ondernemers om innovatie te genereren.
- Voeden: Het begeleiden van jongeren bij het verbeteren van hun bedrijfsplannen, deze toekomstbestendiger maken en toegang bieden tot startkapitaal en bedrijfsnetwerken.
- Verbinden: We koppelen startende ondernemers aan concrete marktkansen via beurzen, zakelijke bijeenkomsten en mentorschap. Zo ontstaan sterke verbindingen met nieuwe markten, financiers en ondernemersnetwerken.
Vrijwilliger Josephine leert jonge afvalondernemers hoe ze afval op de juiste manier moeten scheiden.
De resultaten tot nu toe (2023-2024)
✅ In totaal zijn 2.696 mensen (1.498 mannen en 1.198 vrouwen) betrokken bij het From Waste to Work-programma, waarvan 3% (97 personen) heeft aangegeven een beperking te hebben.
✅ 128 Youth Business Clubs bieden een platform voor leiderschapsontwikkeling, sociale en financiële ondersteuning en het opbouwen van strategische samenwerkingen.
✅ Er is 3.326,66 ton afval ingezameld in het jaar 2023–2024.
✅ 71% van de aan het project deelnemende bedrijven voert beleid of praktijken uit tegen kinderarbeid, intimidatie en geweld.
✅ 127 groene, door jongeren geleide start-ups hebben dankzij de trainingen hun ondernemerschaps- en technische vaardigheden vergroot.
✅ 98% van de Youth Business Clubs heeft een betere capaciteit ontwikkeld voor afvalinzameling en recycling.
✅ 98% van de Youth Business Club leden geeft aan dat hun bezit, zelfvertrouwen en leiderschapsvaardigheden zijn toegenomen.
✅ 95 Youth Business Club leden nemen actief deel aan netwerken en verbindingsplatforms.
✅ 15 community buy-back centra zijn opgezet voor het terugkopen van ingezamelde materialen.
✅ 3 buy-back centra zijn opgericht door projectpartner Taka Taka Solutions.
Het uiteindelijke doel van het project
- 3.900 fatsoenlijke banen creëren voor kwetsbare jongeren (waarvan 60% vrouwen)
- 960 duurzame start-ups die door jongeren worden geleid én zorgen voor extra werkgelegenheid
- 6.000 ton afval inzamelen
- 4.000 ton uitstoot besparen
Onze partners
Het From Waste to Work project wordt gefinancierd door de IKEA Foundation en uitgevoerd door VSO Nederland in samenwerking met Taka Taka Solutions (TTS) en Stichting International Child Development Initiatives (ICDI).
Steun dit project
In Kenia werkt VSO samen met lokale partners aan duurzame oplossingen voor jeugdwerkloosheid en milieuproblemen. Jongeren krijgen training, steun en een kans om hun eigen afvalbedrijf te starten. Toch leven nog duizenden jongeren in armoede, zonder werk of perspectief. Samen kunnen we daar verandering in brengen. Word donateur van VSO en help kwetsbare jongeren aan een eerlijke kans op werk én een schonere toekomst!