16/01/2025

“Ik heb genoeg, dus wil ik iets terugdoen” – Henk

Henk Vaandrager (65) woont samen met zijn vrouw in Den Haag. Na een loopbaan in de beleggingswereld en het hoger onderwijs geniet hij inmiddels van zijn pensioen. Toch zit stilzitten er niet in. Hij blijft zich betrokken voelen bij de wereld om hem heen, op een manier die bij hem past. 

Iets betekenen voor een ander 

“Ik heb lange tijd in de beleggingswereld gewerkt en daar mijn carrière opgebouwd. Op een gegeven moment kom je op een punt dat je denkt: het gaat goed, wat ga ik doen met wat ik heb?” vertelt Henk.

“Ga ik dat vooral besteden aan dingen voor mezelf, of kan ik er ook iets mee betekenen voor anderen?” 

Voor Henk is het antwoord duidelijk. “Alleen bezig zijn met materialisme of steeds maar méér willen, dat voelde voor mij een beetje leeg. Dan kies ik er liever voor om iets bij te dragen.” Die keuze voelt voor hem niet als een verplichting, maar iets wat bij hem past. “Ik doe het niet omdat het moet of uit schuldgevoel. Dat vind ik geen goede motivatie. Het moet bij je passen. Voor mij is dit een manier die klopt,” aldus Henk. 

“VSO werkt direct en persoonlijk” 

Als Henk besluit VSO te steunen, doet hij dat weloverwogen. “Ik wil weten of een organisatie betrouwbaar is, of het geld goed besteed wordt en of er duidelijk over wordt gecommuniceerd. Dat geeft vertrouwen.” Dat vertrouwen vond hij bij VSO. Wat hem in eerste instantie aansprak, was het idee achter de organisatie.

“VSO zet niet alleen geld in, maar werkt vooral mét de mensen. Dat maakte het voor mij interessant, het voelt direct en persoonlijk.” – Henk

In de loop der jaren raakte Henk meer betrokken en leerde hij de organisatie beter kennen. “Als je de mensen achter een organisatie leert kennen, maakt dat echt verschil. Dan voel je je meer verbonden en blijf je ook graag betrokken,” vertelt hij. Zijn keuze om internationaal ontwikkelingswerk te steunen is bewust. “Door mijn werk heb ik veel van de wereld gezien, ook in opkomende markten. Daardoor voel ik me meer betrokken bij wat daar gebeurt. Dan wil je ook iets bijdragen.” 

Voor Henk voelt het logisch om iets terug te doen voor mensen die het minder hebben. 

“Daar zit voor mij de échte impact” 

Voor Henk heeft onderwijs een bijzondere betekenis, iets wat ook terug te voeren is op zijn eigen loopbaan. Na zijn tijd in de beleggingswereld werkte hij jarenlang in het hoger onderwijs. “Onderwijs. Dat is echt de basis. Daarmee bouw je aan de toekomst.” 

Dat maakt dat dit thema hem nog steeds raakt. Binnen ontwikkelingswerk ziet hij onderwijs dan ook als een investering in de lange termijn. “Daar zit voor mij de echte impact,” aldus Henk. Tegelijkertijd is hij zich ervan bewust dat iedereen op zijn eigen manier bijdraagt.

“Ik vind het mooi hoe mensen zich praktisch inzetten, maar dat past minder bij mij. Ik draag liever bij op een manier die beter aansluit bij wat ik kan bieden.” – Henk

“Iets terugdoen voelt logisch” 

Wat voor Henk meespeelt, is het besef van hoe goed de omstandigheden in Nederland zijn. “Natuurlijk is er hier ook altijd wel iets om over te klagen, maar in de basis hebben we het heel goed. Dan vind ik het logisch dat je ook iets doet voor mensen die het minder hebben,” vertelt Henk. 

Voor hem is dat geen groot gebaar, maar een vanzelfsprekende keuze. “Op een gegeven moment heb je genoeg. Dan is het mooi als je ook iets kunt terugdoen.” 

Wil jij net als Henk bijdragen en mensen steunen die het minder hebben? Overweeg om donateur te worden van VSO. Elke steun telt!