Alina (16) woont met vijf familieleden in Nepal. Elke dag wordt haar verteld wat ze moet doen. In haar gemeenschap is het normaal dat meisjes zwijgen, het huishouden doen en zich aanpassen. Voor veel meisjes in Nepal is dit de realiteit. School is vaak geen optie. In plaats daarvan worden ze op jonge leeftijd uitgehuwelijkt. Wat volgt, blijft vaak verborgen achter gesloten deuren: discriminatie, ongelijkheid en huiselijk geweld. VSO komt in actie om de positie van vrouwen te verbeteren door koppelsessies en familiegesprekken in te zetten via het Gender Based Violence Prevention and Response project.

Meisjes trouwen vroeg en krijgen geen onderwijs

Wat als jouw toekomst al vastligt voordat je zelf een keuze hebt kunnen maken? Vrouwen in Nepal worden nog vaak gezien als eigendom, zonder de vrijheid om hun eigen toekomst vorm te geven. Al op jonge leeftijd worden meisjes uitgehuwelijkt, soms nog voordat ze echt volwassen zijn. Onderwijs verdwijnt daardoor naar de achtergrond. Niet omdat meisjes niet willen leren, maar omdat een onopgeleid en jong meisje een lagere bruidsschat heeft. Deze huwelijken vinden vaak plaats in moeilijke en stressvolle omstandigheden, waardoor vrouwen een verhoogd risico lopen op huiselijk geweld.

Ongeveer één op de vier vrouwen in Nepal krijgt te maken met gendergerelateerd geweld, volgens de World Health Organization (2021). Veel meisjes worden al vroeg moeder en dragen de verantwoordelijkheid voor het huishouden en de zorg voor hun gezin. Doordat ze geen opleiding en eigen inkomen hebben, blijven ze extra kwetsbaar voor zowel armoede als geweld.

Alina wilde niets liever dan naar school

Ook in de gemeenschap van Alina hebben vrouwen geen stem. Ze moeten huishoudelijke taken verrichten en hebben geen zeggenschap. Daarnaast komen kindhuwelijken ook heel veel voor. Vaak maken meisjes hun school niet af. Alina hield van school. Ze wilde leren, groeien, en haar eigen toekomst vormgeven. Alleen zag haar familie dat anders. Voor hen lag haar pad al vast: trouwen. En dus kwam haar grootste wens lijnrecht tegenover de verwachtingen van haar omgeving te staan.

Alina leert haar moeder schrijven, iest wat haar moeder nooit heeft kunnen leren.

Alina sprak zich uit tegen de ongelijkheid van vrouwen

Alina besloot dat het anders moest. Meisjes en vrouwen verdienen een stem, en ze horen hun eigen toekomst te bepalen. Ook vond ze dat de eeuwenoude rituelen in strijd waren met de rechten van vrouwen. Ze vond het spannend om zich uit te spreken. Toen de kans kwam om een ​​Rupantaran-les van VSO op haar school te volgen, voelde dat als een lichtpuntje. Na deze lessen startte Alina samen met haar vriendinnen een bewustwordingscampagne tegen huiselijk geweld.

“Ik kwam erachter dat elke gemeenschap een gelijke rol en verantwoordelijkheid heeft om maatschappelijke problemen op te lossen. Transformatie begint bij onszelf.” – Alina

Meisjes krijgen eindelijk de ruimte om te praten

Tijdens de transformatie-sessies van VSO krijgen meisjes de ruimte om open en zonder schaamte te praten over onderwerpen die vaak taboe zijn. Ze stellen vragen, delen ervaringen en dagen elkaar uit. Gesprekken gaan over thema’s die hun leven direct raken: gender, kindhuwelijken, tienerzwangerschappen, huiselijk geweld en mensenhandel. Jongeren leren over hun rechten op seksuele en reproductieve gezondheid. Kennis die ze vaak nooit eerder hebben gekregen. En misschien nog wel belangrijker: ze ontdekken dat het anders kan. Dat rollen niet vaststaan en dat je je stem mag gebruiken. Voor veel van deze jongeren is dit de eerste keer dat ze niet alleen luisteren… maar écht gehoord worden.

Alina is samen met haar vriendinnen een bewustwordingscampagne tegen huiselijk geweld gestart.

Het zelfvertrouwen van meisjes groeit

Alina deelt de kennis die ze opdoet tijdens de Rupantaran-cursussen met haar zussen, moeder, vrienden en andere mensen in de gemeenschap. Zo helpt ze hen bewust te worden van huiselijk geweld en hun rechten als vrouw. Dit heeft haar geholpen om meer zelfvertrouwen te krijgen en de houding binnen haar familie te veranderen. Ze hoopt nu een carrière in de sociale sector na te streven, zodat ze nog meer vrouwen kan helpen.

“We mogen geweld niet tolereren. Als je weet dat er geweld in je samenleving is, moet je helpen.” – Alina

Hoe kan jij meisjes zoals Alina helpen?

Dankzij de steun van onze vrijwilligers en donateurs hebben we al geweldige resultaten geboekt met het Gender Based Violence Prevention and Response project in Nepal, maar er is nog veel te doen. Er zijn nog altijd miljoenen vrouwen die slachtoffer zijn van discriminatie en huiselijk geweld. Samen kunnen we daar verandering in brengen. Word donateur van VSO en zorg ervoor dat vrouwen in Nepal dezelfde kansen krijgen als mannen.