Toen Barbara Matuga (23) zes maanden zwanger was, braken onverwacht haar vliezen. Een week later beviel ze van haar zoon. Hij woog nog geen kilo. In de eerste weken vocht hij voor zijn leven. Barbara verloor veel bloed tijdens de bevalling. Haar zoon was veel te vroeg geboren en kon niet zelfstandig ademen. Terwijl zij bijkwam, werd haar baby direct naar de neonatale intensive care (NICU) gebracht. Daar begon een spannende strijd om zijn leven.

Een gezonde start is niet voor ieder kind vanzelfsprekend

Voor Barbara was gespecialiseerde zorg dichtbij. Maar voor veel moeders in Oeganda is dat niet zo. Vier op de tien vrouwen bevallen zonder professionele begeleiding. En als een baby te vroeg wordt geboren of er complicaties ontstaan tijdens de bevalling, is er lang niet altijd een ziekenhuis met de juiste apparatuur of voldoende goed opgeleide zorgverleners. Juist in die eerste uren kan dat het verschil betekenen tussen leven en dood. Daarom werkt VSO samen met ziekenhuizen aan betere moeder- en babyzorg. Door zorgverleners op te leiden, ziekenhuizen te versterken en gespecialiseerde afdelingen zoals een NICU op te zetten, krijgen meer baby’s de levensreddende zorg die zij nodig hebben.

“Ik was bang om hem vast te houden”

Na de bevalling mocht Barbara haar zoon niet bij zich houden. Hij sliep op de neonatale intensive care (NICU) afdeling.

“De eerste nacht bleef mijn schoonmoeder bij hem. Toen ik hem de volgende ochtend zag, lag hij aan de zuurstof. Hij was zo klein en zo kwetsbaar. Ik was bang om hem vast te houden.”

Langzaam leek het beter te gaan. Haar zoon opende zijn ogen en Barbara kon hem voorzichtig borstvoeding geven. Na een week mochten moeder en kind naar huis.

Ze dacht dat het ergste achter de rug was.

Toen stopte hij met ademen

Maar enkele weken later ging het opnieuw mis. Barbara had haar zoon net gevoed toen ze zag dat zijn ademhaling veranderde. “Ik voelde meteen dat er iets niet klopte,” zegt Barbara. Ze aarzelde geen moment en ging terug naar het ziekenhuis. Op de NICU kwamen verpleegkundigen direct in actie. Ze ondersteunden zijn ademhaling met zuurstof en een beademingszak. “Hij stopte steeds met ademen en begon dan weer. Zijn kleur veranderde. Ik dacht dat ik mijn baby zou verliezen.” Voor Barbara waren het de langste uren van haar leven.

“Als mensen in een ziekenhuis ineens beginnen te rennen, weet je dat er iets ernstigs aan de hand is. Maar ik wist ook dat mijn zoon op de juiste plek was.”

De juiste zorg op het juiste moment

Dankzij de gespecialiseerde zorg herstelde Barbara’s zoon.

“Als deze afdeling er niet was geweest, had mijn baby het waarschijnlijk niet overleefd. Thuis hadden we hem nooit kunnen helpen.”

Dat is precies waarom een goed uitgeruste neonatale afdeling zo belangrijk is. Te vroeg geboren baby’s hebben vaak direct zuurstof, gespecialiseerde apparatuur en deskundige zorgverleners nodig. Zonder die zorg kunnen complicaties binnen korte tijd levensbedreigend worden. Een paar jaar geleden was die zorg in het Gulu Regional Referral Hospital nog nauwelijks beschikbaar. Het ziekenhuis had slechts vier ervaren artsen, waardoor veel verantwoordelijkheid terechtkwam bij artsen in opleiding.

Met steun van VSO werd een goed uitgeruste neonatale intensive care opgezet en kregen artsen en verpleegkundigen extra training. Inmiddels krijgen hier iedere maand ongeveer zestig kwetsbare baby’s de gespecialiseerde zorg die zij nodig hebben. Sinds de oprichting van de afdeling is de babysterfte in het ziekenhuis met 40 procent afgenomen.

“Nu kan ik gewoon genieten van mijn zoon”

Vandaag gaat het goed met Barbara’s zoon.

“Het voelt als een enorme opluchting. Als je baby gezond is, kun je eindelijk weer ademhalen.”

Barbara kan eindelijk genieten van haar zoon. Een toekomst die lang onzeker leek, is nu werkelijkheid. Maar niet iedere moeder in Oeganda heeft toegang tot dezelfde zorg.

Help meer baby’s overleven

Iedere baby verdient een gezonde start. Toch overlijden nog altijd veel pasgeboren kinderen omdat de juiste zorg niet op tijd beschikbaar is. Met jouw steun leidt VSO zorgverleners op, versterkt ziekenhuizen en zorgt ervoor dat meer baby’s toegang krijgen tot levensreddende zorg. Zo krijgen meer ouders, net als Barbara, de kans om hun kind gezond mee naar huis te nemen.

Help mee. Geef een baby de kans op een toekomst. Word vandaag nog donateur.